Trump eliminuje Irańskiego arcy-terrorystę. Wojna? Polska pomoże jak w Iraku?

by Dzisiejsza opublikowane w

Wczoraj wieczorem Pentagon potwierdził śmierć dowódcy Irańskich sił Quds Qassema Soleimani w Amerykańskim ataku dronowym w Iraku. Siły Quds są oficjalnie desygnowaną organizacją terrorystyczną w Ameryce i innych zachodnich państwach. Qassem Soleimani często uważany jest za 3-cią najważniejszą osobe w Iranie po religijnym przywódcy Ayatollah Khameneim i Prezydeńcie Hassanie Rouhanim.

Atak jest rozumiany jako odwet za atak Irańskich bojówek w Iraku na Bagdadzką ambasade USA. Godziny po ataku komentarz Prezydenta Trumpa był bardzo prosty, ztweetował flage Ameryki, która dla wielu ludzi na świecie jest symbolem wolności, łącznie z Irakijczykami, którzy od miesięcy protestują przeciw Irańskiej ingerencji w ich kraj.

Irakijczycy demonstrowali zwoje zadowolenie z zabicia Soleimaniego na ulicach Bagdadu:

To wydarzenie symbolizuje obrót o 180 stopni do polityki Obamy, który prowadził politykę ugłaskiwania Iranu. W ramach swojego Irańskiego nuklearnego porozumienia (Iran Deal) Obama wysłał Irańskiemu reżimowi ponad miliard dolarów w nieznaczonych banknotach. Wiele ekspertów uważa że te pieniądze były wykorzystywane do terroryzmu przeciw Ameryce. Prezydent Trump wyraźnie zakomunikował, że przeciwnicy Ameryki bedą płacić poważne konsekwencje za swoje działania. Nie mają już przyjaciela w Waszyngtonie DC.

Polski rząd póki co nie skomentował sprawy. Polska, wbrew obojętności Europy była jednym z tylko 4 państw które dołączyły się do wojny w Iraku roku 2003. W lutym 2019 Polska razem z Ameryką zorganizowała w Warszawie "Konferencje Warszawską", która była bardzo ważnym momentem w formowaniu międzynarodowego oporu dla Irańskiego zagrożenia.

AKTUALIZACJA: Prezydent Andrzej Duda zwrócił się do ministra spraw zagranicznych o udzielenie szczegółowych informacji, wyraża nadzieję na deeskalację


Proszę, ten artykuł, i
na Facebooku!

Żeby być na bieżąco z tą historia i innymi wydarzeniami, followuj @dzisiejsza na Twitter!