Gwiazdkowy Prezent dla protestujących w Hong Kongu? Gaz Łzawiący!

by Dzisiejsza opublikowane w

Photo: May James/HKFP.

Gwiazdkowy Prezent dla protestujących w Hong Kongu? Gaz Łzawiący!

W noc Bożego Narodzenia Hong Kongśka policja wystrzeliła gaz łzawiący w protestujących w popularnych centrach handlowych. Około 25 osób trafiło do szpitali. Jedna w stanie poważnym.

Protestujący zwandalizowali budynek banku HSBC który zawiesił konto bankowe organizacji wspierającej protesty "Spark Alliance" pod pretekstem przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy. Protestujący jednak nie mają wątpliwości, że to działanie na zlecenie Komunistycznej Patri Chin która prowadzi wiele działań operacyjnych w Hong Kongu przeciw protestującym.

"Spark Alliance" pomaga protestującym z problemami prawnymi wynikających z ich działalności, płaci kaucje w razie trafienia do aresztu. Policja mówi, że takim działaniem celowo motywują młodych ludzi do protestowania.

Póki co nie widać końca protestów. Po wielkiej wygranej pro-demokratycznych sił w lokalnych wyborach do miejskich rad, protestujący mają niewątpliwy mandat ludności, ale mało prawdziwej władzy.

Na losie protestujących mogą zaważyć wybory 2020 w USA. Prezydent Trump stał się de facto przywódcą i jedynym międzynarodowym sojusznikiem protestujących. Jego twarda polityka wobec Chin osłabia moc negocjacyjną Komunistów, którzy bardzo chcą umowy handlowej z Ameryką.


Proszę, ten artykuł, i
na Facebooku!

Żeby być na bieżąco z tą historia i innymi wydarzeniami, followuj @dzisiejsza na Twitter!